7. Hafta: İsmin Şarkısı

Sharing is caring!

İsim nedir?

Hayatımız boyunca en çok duyduğumuz kelimedir mesela. Bir mantradır belki de, hayatımız boyunca en çok söylediğimiz kelime olabilir.

Patrick Rothfuss’u ve epik Kvothe karakterini bilenler Rüzgarın Adı ve Bilge Adamın Korkusu kitaplarından hatırlayacaklardır, ismi karşıdakine bahşetmenin önemli bir eylem olduğunu, ismin herkese verilmeyecek kadar değerli olduğunu.

Sonra, farklı kültürlerdeki isim seremonileri var. Bebeğin isminin dualarla kulağına okunması, çocuğun hayat yolculuğuna göre ismini bulması.

Annanem bazen şöyle bir yorum yapardı, birisi hakkında anlatılan yanlış davranışa dair ibretlik bir hikaye karşısında, ‘vah vah, ismini taşıyamamış’, özellikle peygamber veya aşıkların isimleri verilen insanlar için.

Benim ismin bana pek bir özel

Ben ismimi seçmişim. Aslında ismim Ayşe’ymiş, tutturmuşum Ayşegül olacak diye. Sonra babam hakim olunca, savcı bir arkadaşı benim ısrarlarıma dayanamayıp adımı değiştirmiş. Çok acayip bir hikaye bence. Çok seviyorum. Hem bana, hem ailemin bana yaklaşımına dair çok güzel detaylar barındırıyor içinde, sevgi dolu.

İsmimin bir şarkısı var bence. Ayşegül. Yurt dışına çıktığımda, ismimi söyleyemeyince insanlar, bu şarkıyı duyamadığım için üzülüyorum biraz. Napalım, o zaman ben de kendi ismimin şarkısını, kendime söylerim.

Sahi, siz hiç kendi isminizin şarkısını söylediniz mi kendinize?

Çok büyülü bir egzersiz. Garip gelebilir, söylemek istemeyebilirsiniz belki de, belki de çok hoşunuza gider, eğlenirsiniz. Bilebilmenin tek yolu var, o da deneyimlemek. Kendinize isminizi şöyle güzel bir ritim ile söyleyin, bakalım neler olacak.

Ben bu hafta Luna’mın ve bir arkadaşımın isminin şarkısını söylüyorum.

Luna doğduktan sonra geldi bu ritim, onun isminin arkasına kondu. Bilmem kaç kez fısıldadım kulağına ve fısıldamaya devam ediyorum.

Arkadaşımın ismi ise Evrim, çok renkli, çok tatlı, çok büyülü bir insan kendisi. Uzun zamandır görmediğim. İnstagram içindeki sosyalleşmeyi öğrenirken, üye sayısı artınca insanların verdikleri hediyeleri düşünürken, bir gün ben de birine şarkı söylerim diye düşündüm. Sonra bu fikir çok hoşuma gitti ve zihnimde gelişti. Allllaaaa, 500. takipçiye isminin şarkısını söylerim. Büyük bir heyecanla bekliyordum 500. kişi kim olacak diye. Bazen 500 oluyordu, sonra tekrar 490’lara düşüyordu. Sonra bir gün Evrim beni takip etti, bir baktım 500. oymuş. Acayip sevindim. Bildim ki hediye etmek istediğim kişi o, sevgili Evrim.

Artık bu haftanın hikayesini de öğrendiğinize göre, haydi şarkıyı dinlemeye. Niyet şifa için, şefkat, güzellik ve sevgi için. An’da kalarak dinlemenize.

Bu sırada, bu video çekme, edit’leme ve öğrenme yolculuğu beni pek bir sarıyor, çok eğleniyorum. Bakalım yolculuk neler getirecek

https://youtu.be/8aXFFSklbBA

Şarkının ses kaydını buradan dinleyebilirsiniz.

Yorumlarda deneyimlerinizi benimle paylaşın lütfen. Söylediniz mi isminizin şarkısını, nasıldı?

Leave a comment