18. Hafta: Severim Ben Seni Candan İçeri

Sharing is caring!

Bir gün dediğin ne çok şey barındırır içinde.

Bugün sabah acayip rüyalarla uyandım. Korkulu rüyalar. Zaten bir süredir korkulu rüyalar görüyorum. Sanki denizde fırtına çıkar ve dibi üstüne çıkar ya öyle bir durum benim ki.

Garip bir tepkim var. Küçük şeyleri yan yana gördüğümde böyle içimde acayip derinlerde bir korku açığa çıkıyor. Bunu hiç yaşamadıysanız, nasıl anlatılır bilmiyorum. Mesela pilav tenceresinin dibi, ya da oyuncak bebeğin kafasındaki saç tellerinin çıktığı minik delikler.

Geçen hafta alışverişten gelen kıymayı dolaba koyuyordum. Kıyma acayipti, küçük küçük. Ah yazınca bile bir garip oluyorum. O kadar ki etkisinden bir süre kurtulamadım.

İşte o etkiye tepki olarak rüyalarımda diplerde kalan korkularımı görüyorum gibi geliyor.

Bugün de uyandığımda rüyanın etkisi bir elbise gibi üzerimdeydi. Çocukları okula bıraktım, geldim canım hiç bir şey yapmak istemiyor.

Sabah bir kayıt yaptım, Yunus’un sözleri biraz gülümsetebildi beni. Ardından biraz meditasyon, biraz ud. Yine de hala içimdeydi korku. İş için acil yapmam gerekenleri aradan çıkardım.

Ardından baktım yaptığım her işi etkiliyor, içimdeki sıkışmış enerjiyi çıkarmam lazım… Canım istemese de kalkıp koştum, ardından kendimi denizin buz gibi sularına attım ve eve geldiğimde yepyeniydim. Enerjim tamamen değişmişti.

Sonra yeniden kayıt yaptım, Yunus’un sözlerini derinlerde hissederek ve bunun etkisiyle gülümseyerek. Hocamın bir gün söylediği gibi, şarkı söylerken gülümse ki ruhun da gülümsesin.

Geçenlerde sevgiyi mümkün kılan ne diye sormuştum kendime. Şimdi de korkuyu mümkün kılan ne diye soruyorum kendime? Kimin korkuları çıkıyor bilinç altından? Neden korkuyorum gördüğüm küçük şeylerden?

Minik bir çocuğun merakı ile izliyorum duygularımı. Beni hareketsiz bırakmaya başladı mı da kontrolü elime alıyorum, hareket ediyorum ve gülümseyerek şarkı söylüyorum An’da. İşte benim ilacım.

Ses kaydını buradan dinleyebilirsiniz.

Severim ben seni candan içeri
Yolum vardır bu erkandan içeri

Beni bende demem bende değilim
Bir ben vardır bende benden içeri

Nereye bakar isem dopdolusun
Seni nere koyam benden içeri

O bir dilberdürür yoktur nişanı
Nişan olur mu nişandan içeri

Beni benden alana ermez elim
Kadem kim basa sultandan içeri

Beni sorma bana bende değilim
Suretim boş yürür dondan içeri

Tecelliden nasip erdi kimine
Kiminin maksudu bundan içeri

Kime didar gününden şu’le değse
Onun şu’lesi var günden içeri

Senin aşkın beni benden alıptır
Ne şirin dert bu dermandan içeri

Şeriat tarikat yoldur varana
Hakikat marifet andan içeri

Süleyman kuş dilin bilir dediler
Süleyman Süleyman’dan içeri

Unuttum din diyanet kaldı benden
Bu ne mezhepdürür dinden içeri

Dini terk edenin küfürdür işi
Bu ne küfürdür imandan içeri

Geçer iken Yunus şeş oldu dosta
Ki kaldı kapıda andan içeri

Yunus Emre

Leave a comment